Biķernieku trasē aizvadīts Latvijas motošosejas čempionāta posms.

Aizvadītās nedēļas nogalē, 16. jūnijā Rīgā, Biķernieku trasē norisinājās Latvijas un Lietuvas čempionātu otrā posma sacensības motošosejā. Spraigas cīņas tika aizvadītas visās klasēs, par vadošajām pozīcijām cīņā iesaistoties Latvijas un Lietuvas sportistiem, savukārt, dienas ātrākajās sacensībās, kurās startēja 1000 kubikcentimetru motocikli, tika piedzīvotas vairākas avārijas un divreiz sacensības tika pārtrauktas.

Biķernieku trase sportistus sagaidīja ar vasarīgu un motosacīkstēm lieliski piemērotu laiku. Dienas pirmo pusi motosportisti aizvadīja trenējoties, lai Biķernieku trases viltīgos līkumus varētu izbraukt iespējami ātrāk un precīzāk. Savukārt, pēcpusdienā notika kvalifikācijas braucieni un pievakarē dienas galvenais notikums - sacīkstes.

Ātrākajā Superbike klasē kvalifikācijā pārliecinošs bija Šarunas Pladas, Lietuvas vadošais motošosejnieks, kurš jau iepriekš vairākkārt kāpis uz pjedestāla augstākā pakāpiena arī Biķerniekos. Viņa tuvākais sekotājs kvalifikācijā bija tautietis Tomass Januška, tomēr jau tobrīd bija skaidrs, ka ar Pladu sacensties viņam nebūs viegli. Tikmēr par pārsteigumu parūpējās pieredzējušais Uldis Eglītis, kurš pēc ne īpaši veiksmīga sezonas sākuma Latvijas čempionāta pirmajā posma Pērnavā, savās mājās uzrādīja trešo labāko rezultātu kvalifikācijā un aiz sevis atstāja daudzus gados jaunākus braucējus. Pirmo starta rindu noslēdza B1000 ieskaitē kvalifikācijā ātrākais pilots, lietuvietis Tadas Pauļikas.

1000 kubikcentimetru motocikli bija pirmie, kas stājās uz starta 12 apļu garumā plānotajās sacensībās Superbike un B1000 klasēs, tomēr sākums izvērtās visai dramatisks. Š. Pladas veic falšstartu, taču, jau pirmajā aplī kritienus piedzīvo divi sportisti, trasē tiek izkārti sarkanie karogi un sacīkstes nākas pārtraukt. Kvalifikācijas uzvarētājam Pladam, izrādās, ir problēmas ar motocikla sajūgu, kuras nav laika novērst līdz atkārtotam startam jau pēc dažām minūtēm, taču Superbike klases līderis neapjūk, atgriezies boksos nekavējoties regulē sacensībai rezerves motociklu un paspēj doties uz starta laukumu.

Otrajā piegājienā pirmais aplis tika pabeigts bez aizķeršanās un Pladas pierāda savu favorīta statusu, apli pēc apļa arvien vairāk atraujoties no konkurentiem, pat neskatoties uz nepieciešamību izmantot citu braucamrīku. Januška pamazām atpaliek, bet izcils startā ir Latvijas pārstāvis Sergejs Paņevins, kurš jau pirmo apli pabeidz kā trešais, lai arī startējis no septītās pozīcijas. Tālāk dienvidu kaimiņzemes pilots Skaisgiris, bet Eglītis otrajā aplī dodas piektais. Tas gan bija vien sākums aizraujošais cīņai, jo Eglītim izdevās lietuvieti apdzīt un pēc dažiem apļiem viņš bija noķēris Paņevinu, kurš, dzirdot aizmugurē sekotāju arī kāpināja tempu un neatdeva pozīciju. Taču, astotajā aplī notiek sadursme starp Lietuvas braucējiem Skaisgiris un Pauļikas, neliels kontakts apdzīšanas manevra brīdī, kritiens vienā no trases ātrākajiem līkumiem un trasē atkal sarkanie karogi. Ņemot vērā laiku, kas bija nepieciešams trases sakārtošanai un medicīniskās palīdzības sniegšanai sportistam, tiek pieņemts lēmums trešo startu neveikt un ieskaitīt rezultātus pēc veiktiem septiņiem apļiem. Rezultātā, Pladas sacensības pabeidza kā uzvarētājs, aiz viņa Januška, bet tad- Paņevins un Eglītis. Sestajā vietā Superbike kategorijā Andrejs Kuzņecovs. B1000 klasē tikmēr uzvarēja Skaisgiris, pārspējot mājinieku Kristapu Grundmani, kā arī Lietuvas pārstāvi Jaroslavu Maleiko.

"Bija grūti, bet interesanti," pēc finiša sacīja sacensību uzvarētājs Pladas. "Pirmajā aplī radās tehniskas problēmas, tāpēc paņēmu citu motociklu, ar ko iepriekš nebiju braucis. Principā motocikls bija tāds pats, bet ar atšķirīgiem regulējumiem, pie kā vajadzēja ātri adaptēties. Nācās braukt uzmanīgi. Nebiju gaidījis, ka būšu tik ātrs, 1:39,3 otrajā aplī. Kad savu tuvāko sekotāju vairs neredzēju, vajadzēja tikai turēt tempu."

Trešās vietas ieguvējs Sergejs Paņevins: "Esmu ļoti apmierināts ar šo rezultātu. Pirmajā startā no septītās pozīcijas "aizgāju" kā otrais, pēc tam apli braucu kā pirmais. Bija cerība uz labu rezultātu. Sacīkstēm, protams, gatavojos, bija spēcīgi konkurenti. Pēdējā aplī kļūdījos, ieliekot pirmajā ātrumā, dzirdēju kā Eglītis tuvojas. Noteikti braukšu arī Kačerginā."

"Sacensībās "nočakarēju" startu, aizbraucu piektais," saka Uldis Eglītis, kurš cerēja aizcīnīties līdz pjedestālam. "Kamēr tiku līdz ceturtajai vietai, pirmais trijnieks paspēja atrauties. Noķēru Sergeju un, domāju, biju ātrāks, meklēju apdzīšanas iespējas, bet tad tika izkārti sarkanie karogi. Tā kā nebija vēl viena atkārtotā starta, tā arī paliku ceturtais."

B1000 klases otrās vietas ieguvējs Krispars Grundmanis: "Man bija bail no Biķerniekiem, jo, izbraucot pa trasi, tā likās nepiemērota moču sacīkstēm. Līkumos, ja kļūdies, tad turpat blakus žogs un priedes... Ja šīs, šķiet, diezgan viegli atrisināmās problēmas kādreiz novērsīs, šī trase būs vienkārši burvīga. Kvalifikācijā biju devītais, rēķinot kopā ar superbaikiem, sacensībās starts sanāca labs, pirmajā līkumā biju kāds sestais, bet diemžēl tālāk redzu divus kritienus, un, iebraucot "katlos", viens aizgāja taisni. Tālāk sarkanie karogi. Otrais starts arī labs - pirmajā līkumā biju piektais un sajutu diezgan labu ritmu, bet pēc kādiem pieciem apļiem labā kāja ļoti sāka sāpēt, līdz ar to koncentrēšanās nedaudz zuda un divi konkurenti aizbrauca garām. Ņemot vērā, ka tās bija pirmās sacensības Biķerniekos, jūtos ļoti priecīgs."

Ņemot vērā drāmu 1000 kubikcentimetru klašu sacensībās, pārējo sacīkšu sākums aizkavējās.

Supersport un B600 klašu kvalifikācijā ar lielisku apļa laiku 1:41,4 ātrākais bija titulētais Dainis Liņķis, kurš vēl nesenā pagātnē dažas sezonas bija izlaidis, un pieņēma lēmumu startēt tikai sestdienas rītā. Pirmo starta rindu "okupēja" pašmāju sportisti, otro vietu kvalifikācijā izcīnot Ilmāram Rudzonam, trešo labāko laiku uzstādot Normundam Lojānam, bet ceturto - Kalvim Loginam. Pirmā četrotne bija ļoti ātra un treniņos demonstrēja tuvus apļa laikus, solot skatītājiem cīņu par pjedestālu visu 12 apļu garumā. Šajā kategorijā startē arī vienīgā daiļā dzimuma pārstāve - Vineta Sārtaputna.

Sacensībās jau ar pirmajiem apļiem sevi kā favorīts pierādīja kvalifikācijas uzvarētājs Liņķis, pamazām kāpinot atstatumu no Rudzona, kurš, savukārt, komfortabli noturēja otro pozīciju, bet saspringtākā cīņa izvērtās par pjedestāla noslēdzošo vietu starp diviem lietuviešu un diviem latviešu sportistiem. Visas sacensības garumā sānu pie sāna cīnījās ļoti labi startējušais Mantas Urmonas, kurš sākotnēji bija ticis trešajā vietā, kā arī Lojāns, Logins un Gedas Čeplaitis. Sacīkšu otrajā pusē pozīcijas spēja uzlabot Čeplaitis, kurš bija ticis garām konkurentiem, iekārtojās trešajā pozīcijā un sāka atrauties. Neilgi pirms finiša sīvi cīnoties ar konkurentiem kritienu piedzīvo Lojāns, tomēr ieskaitē tiek kvalificēts kā sestais. Pārliecinošs uzvarētājs Supersport klasē Liņķis, otrajā vietā Rudzons, trešajā vietā finišē Logins, bet aiz viņa - Timurs Šiks. B600 klases uzvarētājs: Čeplaitis.

"Protams, ar šīm sacīkstēm esmu apmierināts," sacīja uzvarētājs Dainis Liņķis. "Uzvarēt mājas trasē vienmēr ir īpaši. Vēl šogad domāju doties uz Somijas čempionāta posmu Igaunijā, kas notiks jūlija vidū."

Kalvis Logins atceras notikumus trasē: "Tobrīd biju aiz Normunda un vēroju viņa cīņu ar lietuvieti, kurš vienā momentā kļūdījās, līdz ar to bija iespēja viņu apdzīt, bet manevrs neizdevās, sanāca izbraukt trases ārmalā ļoti lielā slīpumā, abi riteņi izslīdēja un, diemžēl, kritiens. Normundam un motociklam viss ir kārtībā, bet lietuvietim es "atriebos", apdzenot viņu pēdējos apļos."

Aizraujoša cīņa norisinājās C klases sacīkstēs, kur sportisti startē ar ielas motocikliem. "Pole position" kvalifikācijā ieguva Latvijas sportists Aleksandrs Siņicins, pārspējot savus spēcīgākos konkurentus Kristapu Grietiņu, pirmā posma uzvarētāju Robertu Lapiņu un Andri Ozolu, kuri startēja no zemākām pozīcijām.

Arī šeit startā neliela drāma, daži sportisti iesildīšanās aplī startē pāragri, nesagaidot starta signālu un aiz viņiem seko pārējie. Pēc īsas un spraigas diskusijas tiesneši tomēr nolemj nediskvalificēt nevienu, jo viena vaininieka nav, bet otrs variants būtu diskvalificēt visus braucējus. Tāpēc sacīkstes starts tiek turpināts kā plānots. Siņicins jau pirmajā aplī demonstrē lielisku ātrumu izrādīja pretenzijas uz uzvaru un turpinājumā sāka atrauties. Finišā otrais Grietiņš, bet trešo vietu izcīnīja Lapiņš. No pārējiem latviešiem septītais bija Ozols, bet aiz viņa, astotajā un devītajā vietā Ivo Vinniņš un Artis Skulte.

"Sacensības bija ļoti interesantas," atzīst Kristaps Grietiņš. "Pārsteidza lielais dalībnieku skaits. Mājās, Biķerniekos braukt ir īpašs notikums, īpašas sajūtas, jo šeit sacensības notiek reti. Trase ir ļoti tehniska, kļūdas nepiedod, to pierāda vairākkārt atkārtotie starti pēc sarkanajiem karogiem. Esmu gandarīts par saviem rezultātiem. Par spīti tam, ka šogad braucu ar jaunu moci, uzstādīju savu labāko apļa laiku. Paldies organizatoriem par uzņemšanos organizēt Latvijas un Lietuvas atklāto čempionātu!"

Latvijas čempionāta motošosejā 2018. gada sezonas trešais posms notiks 1. jūlijā Lietuvā, Kačerginas trasē. Pēc tam 11. augustā sportisti atkal pucēsies uz sacīkstēm tepat Biķerniekos, bet Latvijas čempionāta noslēgums paredzēts 1. septembrī Igaunijā, Pērnavā.


Motošosejas sacensības Biķerniekos

Motošosejas sacensības Biķerniekos

Sacensību godalgoto vietu ieguvēji:


Superbike klase

1 Šarunas Pladas

2 Tomass Januška

3 Sergejs Paņevins


B1000 klase

1 Raimundas Skaisgiris

2 Kristaps Grundmanis

3 Jaroslavs Maleiko


Supersport klase

1. Dainis Liņķis

2. Ilmārs Rudzons

3. Kalvis Logins


B600 klase

1. Gedas Čeplaitis

2. Mantas Urmonas

3. Justinas Kontrauskas


C klase

1. Aleksandrs Siņicins

2. Kristaps Grietiņš

3. Roberts Lapiņš


22.06.2018.
LaMSF Motošosejas komisija